Budatín karate cup, Žilina, 13.04.2023

Takže máme za sebou prvú súťaž po období nezmyselných zákazov a obmedzení. Musíme sa poďakovať našim novým súťažiacim Katke Cardovej, Karin Belkovej, Nikol Krenželovej, Samuelovi a Richardovi Goralkovi a Lukášovi Škorvánkovi. Na začiatok treba napísať, že všetci zvíťazili už tým, že sa rozhodli a odvážili prísť si vyskúšať súťažné tatami a zúčastnili sa svojej prvej súťaže. Prišli s obavami, možno si aj neverili? Musím však niečo prezradiť. Len tak pomimo. Nikomu to však nehovorte. Rodičia boli bledší a vystrašenejší ako ich deti.

Ako tréner môžete cvičencom vysvetľovať pravidlá rôznymi spôsobmi, ale najlepšia škola je priamo v ohni diania. Môžete trénovať techniky a ich kombinácie od výmyslu sveta, ale ako to skutočne funguje a či to funguje si vyskúšate najlepšie priamo v súťaži so súpermi, ktorých nepoznáte a ktorí túžia po tom istom – po víťazstve.

Všetko to netrpezlivé čakanie na svoj prvý zápas a potom to zrazu príde. Zápasový stres. Hľadanie ,,stratenej“ hlavy. Nevedieť čo skôr sledovať. Či súpera, čas, body, rozhodcu, sudcov, trénera, rodičov…..čo vlastne sledovať? Vedieť čo v daný moment vytesniť a čím sa nedať vyrušovať. Čo urobiť a koľko je času na udržanie výsledku. Koľko času je na otočenie zápasu vo svoj prospech, keď je všetko proti a super vyhráva. To všetko príde len zápasovou praxou. Karate je individuálny šport a na tatami sa každý rozhoduje sám čo urobiť a ako urobiť. Každý je zodpovedný sám za seba. Nedá sa spoliehať na spoluhráča, že to za mňa potiahne, lebo som unavený, bezradný, nedarí sa…… Na rozhodovanie je málo času. Na reakciu ešte menej. Keď sa vyhráva čas sa vlečie. Keď sa prehráva čas letí. Za každú chybu sa platí tým, že sa súperovi ponúkne výhoda, ktorá sa ťažko obracia. Zrazu človek zistí ako je ťažko 60, alebo 90 sekúnd pracovať pod tlakom, v časovej tiesni a v strese. Je ľahké spadnúť do paniky, keď sa zrúti technika, taktika a nič nefunguje. Hovorí sa tomu čierny režim. Do toho ešte prezliekanie výstroje medzi zápasmi. Ak je športovec v dvoch kategóriach tak sa to ešte znásobuje. Tu patrí veľká vďaka rodičom, ktorí pomáhali, povzbudzovali, držali palce a ustáli infarktové stavy.

Niektorí pocítili, že KARATE aj bolí. Dôležité to je ustať, zniesť, neoplácať. Udržať si nadhľad a kľud. Všetky tie bolesti, snaženie sa, trápenie, pot, stres je razom zabudnuté, keď sa vystúpi na stupeň víťazov.

Dorastenci 12 – 14 rokov BRH

Lukáš Škorvánek 7:1, 9:3, 0:3, 8:6 3. miesto

Samuel Goralka 0:6, 2:0, 4:1 3. miesto

Richard Goralka 0:1, 0:1

Starší žiaci 10 – 11 rokov, +35 kg

Richard Goralka 5:8, 11:1, 7:1 3. miesto

Dorastenky 12 – 14 rokov BRH

Nikol Krenželová 6:0, 5:3, 6:0 1. miesto

Katka Cardová 2:8 nič sa nedeje, nevzdávame to, ideme ďalej

Staršie žiačky 10 – 11 rokov, + 35 kg

Karin Belková 0:1, 8:0 3. miesto

Drina na tréningu a hlavne drina na súťažnom tatami vám dá veľmi dôležitú lekciu do života: keď urobíte všetko, čo treba urobiť, a urobíte to najlepšie, ako ste schopní, dosiahnete výsledok, ktorý ste si vytýčili, o ktorom snívate. Diplomy a medaile zo súťaží si budete vešať vo svojich izbách na stenu aby ste ich mali stále na očiach a aby ste mali ďalšiu motiváciu ísť na tréning vylepšovať svoje schopnosti a potom to všetko aplikovať a zúročiť na rôznych súťažiach. Neskôr však pochopíte, že je to klam a rovnako ako tie diplomy len nad nimi majú byť zavesené vysvedčenia zo školy. Šport je výborná škola do života, ale bez vzdelania je nič.